Cât timp este un joc de volei? – Salonul de volei

aici căutați să înțelegeți cât timp este un joc de volei. Indiferent dacă jucați recreativ, competitiv sau veți urmări un joc de volei, este de înțeles să vă întrebați în ce vă implicați.

un meci tipic de volei se joacă în cele mai bune seturi 2-out-of-3. Un set mediu va dura aproximativ 25 de minute. Folosind scorul de raliu, prima echipă care atinge 25 de puncte este declarată câștigătoare a setului. Un meci de volei ar trebui să dureze între 60 și 90 de minute, inclusiv potențiale timeout-uri și pauze.

pentru a înțelege mai bine durata unui joc de volei, să explorăm toate elementele consumatoare de timp ale unui meci de volei. Voi descompune o serie de proceduri și reguli, cum ar fi durata mitingurilor, seturilor, meciurilor și Timeout-urilor.

cât timp este un Set în volei?

spre deosebire de alte sporturi precum hocheiul sau fotbalul, voleiul nu are nicio restricție la timp. Jocul continuă până când apare un câștigător câștigând numărul corespunzător de puncte sau seturi. Nu numai asta, dar durata unui joc poate varia foarte mult în funcție de nivelul de calificare, lungimea raliului și alte reguli de joc.

există o serie de elemente procedurale la un joc de volei care poate prelungi durata meciului, dar în medie durata unui joc în minute va urmări îndeaproape numărul de puncte necesare pentru a câștiga setul. Dacă setul este de 25 de puncte, setul va dura aproximativ 25 de minute, dacă setul este de 15 puncte, setul va dura 15 minute. Acest lucru se datorează faptului că este obișnuit să vezi unul până la două puncte câștigate în fiecare minut într-un joc de volei.

mulți alți factori vor influența durata unui set, cum ar fi nivelul de calificare. Cu cât nivelul de calificare, mai capabil și agresiv fiecare joc devine. Cu cât jucătorii sunt mai calificați, cu atât mai multe volei vor fi jucate într-un ritm mai rapid. Cu toate acestea, chiar și la nivelurile superioare, adversarii egali pot prelungi durata unui joc, deoarece punctele vor fi câștigate oarecum uniform, forțând prelungirea unui set.

câte puncte este nevoie pentru a câștiga un Set?

după cum am menționat în răspunsul meu inițial de mai sus, o echipă are nevoie de 25 de puncte pentru a câștiga un set. Aceasta ar însemna că o echipă va trebui să câștige cel puțin 25 de Raliuri. Acestea fiind spuse, voleiul are o regulă similară cu regula deuce în tenis. Pentru a câștiga, această regulă impune ca o echipă să atingă un diferențial de cel puțin două puncte la sau peste 25 (adică 26-24). Adesea, această regulă va limita punctele la 30 de puncte, ceea ce înseamnă că o echipă ar putea câștiga teoretic cu un scor final de 30-29.

numărul de seturi poate schimba, de asemenea, numărul de puncte necesare pentru a câștiga. În cazul unui set de tie-breaker, numărul de puncte necesare pentru a câștiga setul se va schimba la 15. De exemplu, în al treilea meci al unui 2-out-of-3, Echipa câștigătoare ar fi prima echipă care va ajunge la 15 puncte. Cu toate acestea, regula deuce se aplică încă aici, necesitând un diferențial de cel puțin două puncte. În acest set final, capacul punctelor este apoi schimbat la 20 de puncte.

câte seturi într-un joc de volei?

există multe setări sau formate competitive diferite în volei care vor influența durata unui meci. Iată cele mai frecvente trei formate de meci găsite în voleiul competitiv; 2-out-of-3, 3-out-of-5, și cel mai bun din 2.

formate de meci și lungimea lor

2-Out-of-3

pentru a câștiga un 2-out-of-3, o echipă trebuie să câștige două seturi. Primele două seturi sunt jucate la 25 de puncte. În cazul unui al treilea set, numărul de puncte necesare pentru a câștiga este schimbat la 15.

2-out-of-3 este formatul comun al meciurilor găsite în turneele de nivel scăzut și mediu de calificare și în setările competitive. Acest format este mai popular la aceste niveluri, deoarece permite o competiție îndelungată și oferă oportunități fiecărei echipe de a explora strategii și de a se adapta echipei adverse.

după cum am menționat în răspunsul meu inițial, durata medie a unui 2-out-of-3 este între 60 și 90 de minute.

3-Out-of-5

pentru a câștiga un 3-out-of-5, o echipă trebuie să câștige trei seturi. Primele patru seturi sunt jucate la 25 de puncte. În cazul unui firth set, numărul de puncte necesare pentru a câștiga este schimbat la 15.

acest format este utilizat în majoritatea competițiilor la nivel înalt, cum ar fi colegiul și voleiul profesionist. Mai mult, majoritatea competițiilor la nivel de liceu vor folosi, de asemenea, acest format pentru majoritatea finalelor Campionatului de turnee sau de sezon.

la fel ca 2-out-of-3, acest format permite o competiție mai mare în care fiecare echipă poate strategiza, învăța și adapta adversarilor pe măsură ce meciul progresează. Mai important, acest format mai lung necesită rezistență și perseverență.

după estimarea mea de 25 de minute pe set, durata medie a unui 3-out-of-5 este între 90 și 150 de minute.

Best Out of 2

best out of 2 este un format în care se joacă doar două seturi, indiferent de cine câștigă. Seturile se pot încheia la 1 meci fiecare sau la 2-0. Cealaltă diferență este că acest format necesită ca rezultatele și punctele să fie păstrate și transmise. În caz de egalitate, 1-1, diferența de scor poate acționa ca tie-breaker. De exemplu, primul set este câștigat cu 25-21 pentru echipa a, al doilea set este câștigat cu 25-23 pentru echipa B. În acest scenariu, organizatorul evenimentului/competiției poate observa că echipa a a obținut mai multe puncte (25+23 = 48 puncte) decât echipa B (21+25=46), declarând astfel echipa a câștigătoare.

acest format este utilizat în anumite tipuri de turnee în care spațiul și/sau timpul pot fi probleme pentru organizatori. Știind că fiecare joc va fi limitat la două seturi, cu o durată medie de 25 de minute pe set, permite organizatorilor să planifice Turneul cu intervale de timp mai precise și mai puține întârzieri.

încă o dată, după estimarea mea de 25 de minute pe set, durata medie a unui cel mai bun din 2 ar fi în mod fiabil în jur de 50 până la 60 de minute.

cât durează un miting?

în volei, două echipe concurează în Raliuri unde trebuie câștigat un punct. Un raliu poate fi la fel de scurt ca mai puțin de 1 secundă sau poate dura tehnic mai mult de 20 de secunde sau mai mult, în funcție de performanța fiecărei echipe. În medie, un raliu va fi jucat și se va încheia în aproximativ 4 până la 8 secunde.

lungimea raliului în voleiul profesionist

în 2016, F Oktagration International de Volleyball (FIVB) a finalizat un raport numit „imaginea jocului” care avea ca scop investigarea și colectarea datelor f privind indicatorii critici ai jocului prin analizarea jocurilor de la Jocurile Olimpice de la Rio 2016. Raportul a identificat durata medie a raliului la nivel profesional atât pentru voleiul masculin, cât și pentru cel feminin, așa cum se vede în tabelul de mai jos.

durata raliului bărbați femei
raliul Mediu 5,51 secunde 7,25 secunde
raliu mediu fără pseudo-raliuri 6,9 secunde 8,25 secunde
puteți găsi raportul lor complet aici.

raportul a decis să separe mediile în două numere pentru a evidenția existența pseudo-mitingurilor. Acest tip de raliu se întâmplă atunci când serverul va ateriza mingea direct la sol pe partea adversă (un As), va forța o eroare de recepție sau pur și simplu nu va reuși ca mingea să intre în joc, încheind astfel raliul imediat. Cu alte cuvinte, aceste mitinguri durează într-adevăr mai puțin de o secundă și au ca rezultat încă o echipă care câștigă un punct.

ce este un miting?

un raliu este acțiunile care au loc odată ce mingea este considerată „în joc” în care ambele echipe concurează pentru a câștiga punctul. Într-un joc de volei, fiecare raliu începe atunci când mingea este pusă în joc de echipa cu posesia mingii printr-un serviciu. Echipa care a câștigat Raliul precedent intră în posesia mingii și va fi obligată să servească. După fluierul arbitrului, raliul începe când mingea intră în joc după ce jucătorul servește mingea echipei adverse. Odată ce mingea este peste plasă, echipei i se permite trei contacte să returneze mingea peste partea adversarului de pe teren și așa mai departe.

un miting se poate termina în multe feluri. În general, principalul mod în care se va încheia un raliu este de a avea mingea să intre în contact cu solul. Folosind diferite metode și strategii, fiecare echipă va încerca să facă mingea să aterizeze pe partea adversă a terenului pentru a înscrie un punct.

pentru mai multe informații privind diferitele moduri de a obține un punct în volei, vă rugăm să citiți Regulamentul oficial FIVB.

alte reguli de timp/elemente volei

în volei, există multe proceduri care au loc în timpul unui meci care fac jocul să dureze mai mult timp. Acestea includ o sesiune de încălzire, timeout-uri și diverse alte pauze. Este important ca antrenorii și jucătorii să cunoască aceste reguli și alte elemente pentru a evita sancțiunile de joc sau alte consecințe.

timeout-uri

un timeout în volei este o pauză oficială a jocului care poate fi apelată numai atunci când mingea nu este în joc de căpitanul sau antrenorul echipei.

în cele mai competitive setări de volei, fiecărei echipe i se permit două timeout-uri pe set jucat. În funcție de nivelul competitiv, fiecare timeout va avea o durată cuprinsă între 30 și 75 de secunde. De exemplu, FIVB permite două timeout-uri de 30 de secunde pe set, în timp ce NCAA permite două timeout-uri de 75 de secunde pe set. Cel mult, timeout-urile pot prelungi durata unui set cu până la 5 minute.

timeout-uri tehnice

competițiile FIVB, World și alte competiții oficiale impun adăugarea de timeout-uri tehnice în timpul fiecărui set. Acestea apar automat atunci când o echipă de conducere atinge punctele 8 și 16. Timeout-urile tehnice durează 60 de secunde. Este important să rețineți că nu există timeout-uri tehnice în al cincilea și ultimul set, sunt disponibile doar timeout-uri regulate.

având în vedere că la jocurile de nivel superior sunt toate cele mai bune 3-out-of-5, ceea ce poate fi cu adevărat obositor pentru jucători. Timeout-urile tehnice le permit mai mult timp să-și prindă respirațiile și să se hidrateze corect. În plus, FIVB justifică adăugarea acestor timeout-uri pentru a permite promovarea voleiului, analiza pieselor și pentru a permite oportunități comerciale suplimentare.

interval de setare

un interval de setare descrie timpul dintre seturi. La sfârșitul unui set, arbitrul va cere fiecărei echipe să schimbe părțile pe teren. Antrenorul și Banca vor schimba, de asemenea, părțile.

durata de timp atribuită intervalului stabilit poate varia la fiecare nivel de concurență. În general, intervalele setate sunt pauze scurte care durează 3 minute în total. Există o excepție în formatul 3-out-of-5 utilizat în voleiul competitiv, unde este obișnuit ca toate intervalele stabilite să aibă o durată de 3 minute. Excepția în intervalele se întâmplă între numărul set 2 și numărul 3 atunci când este de 5 minute în schimb. Într-un meci în care se joacă 5 seturi, se petrec în total 14 minute pe intervale stabilite.

interval Tie-Break

în cazul setului tie-breaker numărul 3 sau 5, există o procedură unică care se întâmplă atunci când echipa de conducere atinge 8 puncte. Când se întâmplă acest lucru, ambele echipe trebuie să schimbe părțile pe teren. În această situație, nu există timeout-uri de pauze pentru acest interval și jocul se reia odată ce jucătorii sunt pe teren.

între mitinguri

acum, știm că acțiunea de a juca volei descrie un miting și că este nevoie de aproximativ 25 de minute pentru a juca un set, dar este important să rețineți că există timp petrecut între mitinguri. Deși un raliu poate dura între 4 și 8 secunde, poate dura în medie 15 secunde înainte de începerea unui alt raliu. Acest timp este petrecut aplaudând ultimul punct, obținând mingea în mâinile oficialilor sau pregătindu-se pentru un serviciu și următoarea piesă.

noroc

când un punct este marcat în volei, este obișnuit ca jucătorii să sărbătorească și să înveselească jocul lor de succes. De obicei, această sărbătoare este menținută relativ scurtă pentru a nu întârzia jocul. În medie, jucătorii vor înveseli câteva secunde.

Noțiuni de bază mingea

după un punct este marcat, mingea poate ateriza de multe ori oriunde în sala de sport. Pentru ca următorul raliu să înceapă, mingea trebuie să intre în mâinile următorului jucător în linie pentru a servi. În funcție de mărimea locației, poate dura încă câteva secunde pentru ca oficialul sau jucătorul să pună mâna pe minge. În setările competitive, există adesea una sau mai multe „persoane cu minge” oficiale care sunt responsabile de obținerea mingii în mâinile următorului server. Ei au, de asemenea, sarcina de a șterge mingea sau bilele, eliminând orice umiditate pe bilele care provin din sudoarea jucătorilor.

serviciu

în volei, este la discreția arbitrului să fluiere începutul unui raliu și să solicite finalizarea serviciului. În urma fluierului Oficial, jucătorul care servește este permis până la 8 secunde pentru a efectua un serviciu. Dacă trec cele 8 secunde înainte de terminarea Serviciului, arbitrul va anula serviciul și va acorda punctul și serviciul echipei adverse. Numărul de 8 secunde nu trebuie numărat cu voce tare și depinde de arbitri să numere și să consolideze această regulă.

substituții

între raliuri, echipele au voie să înlocuiască un jucător cu altul. Regulile de substituție variază în funcție de nivelul concurenței, dar toate au un număr fix de substituții permise pe set. Antrenorul sau jucătorul trebuie să solicite înlocuirea oficialilor înainte ca aceștia să poată continua. Oficialii trebuie să ia act de înlocuire, după care jucătorii pot schimba locurile. În general, substituțiile sunt proceduri scurte care întârzie jocul probabil mai puțin de 20 de secunde pentru fiecare.

provocări

în cele din urmă, la cel mai înalt nivel de concurență, există o altă regulă/procedură care va întârzia de multe ori un joc de volei, acestea sunt provocările. Echipele au dreptul la provocări video în care pot solicita revizuirea piesei de fiecare dată când consideră că are loc o defecțiune care nu a fost apelată de arbitri sau la sfârșitul unui raliu când pot solicita o revizuire a deciziei arbitrului cu privire la ultima acțiune din acel raliu. Echipele au doar 8 secunde după ce are loc jocul pentru a cere arbitrului o provocare. În funcție de competiție, numărul de provocări disponibile echipei poate varia, dar, de obicei, nu este mai mare de 3. Procesarea unei provocări video va dura de obicei până la 30 de secunde în total, după care jocul va fi reluat. Oficialii vor investiga si uita-te la diferite unghiuri ale jocului pentru a evalua apelul adecvat pentru a face de către arbitru.

această procedură este aplicată în competițiile la nivel înalt organizate de FIVB, Confederația Europeană de volei etc. Adăugarea acestei reguli permite un recurs pentru o echipă care nu este de acord cu apelul unui arbitru. Volei este un astfel de joc rapid-paced că este în întregime posibil ca oficialii pot apela, din păcate, joacă în mod necorespunzător. În cele din urmă, provocările promovează acuratețea și corectitudinea în volei.

sesiunea de încălzire

deși din punct de vedere tehnic nu face parte din jocul de volei, fiecare nivel de volei va avea un anumit tip de reguli care oferă echipelor o sesiune de încălzire. Această încălzire este de obicei utilizată de organizatori pentru a configura plasa la înălțimea corespunzătoare, a plasa antenele și a face alte pregătiri. În acest timp, ambele echipe se vor pregăti pentru joc prin întindere și pregătire. Fiecare echipă va avea acces deplin la instanță pentru a practica serviciile și atacurile cu rețeaua configurată corespunzător pentru o perioadă egală de timp. Sesiunea de încălzire poate varia în lungime, dar va fi, în general, între 10 și 30 de minute înainte de începerea oficială a jocului.

cât timp este un joc de volei pe plajă

un joc tipic de volei pe plajă este jucat într-un format 2-out-of-3, cu seturi la 21 de puncte. Durata medie a unui set este de 20 de minute. Curtea mai mică, numărul mai mic de jucători, Numărul diferit de puncte necesare pentru a câștiga, sunt toți factorii care fac jocul de volei pe plajă puțin mai scurt.

concluzie

adăugând toate aceste elemente împreună, putem înțelege mai bine că, cu toate procedurile și regulile într-un joc de volei, o medie de 25 de minute pe set este o estimare de sunet. Pentru a vă aminti acest fapt, vă puteți reaminti că lungimea medie a unui set de volei este același număr în câteva minute ca numărul de puncte necesare pentru a câștiga un set.