câte perioade de hochei pe gheață există?

dacă sunteți nou la hochei unul dintre primele lucruri pe care veți dori să știți este modul în care funcționează structura reală a jocului. Hocheiul este diferit de fotbal, baschet și fotbal în modul în care este cronometrat și structurat.

oamenii vor întreba adesea câte sferturi în hochei sau câte jumătăți are un joc de hochei? Răspunsul la acestea nu este niciunul, deoarece hocheiul are perioade nu sferturi sau jumătăți.

câte perioade există în hochei? Într-un joc de hochei pe gheață există trei perioade de douăzeci de minute fiecare și două pauze de cincisprezece minute. Dacă jocul este egal la sfârșitul a trei perioade din sezonul regulat, acesta este urmat de o prelungire de 5 minute și apoi (eventual) un schimb de focuri.

întrucât, în playoff, dacă jocul este egal la sfârșitul regulamentului, se vor adăuga perioade suplimentare de 20 de minute fiecare cu pauze între ele până când cineva înscrie, care încheie imediat jocul.

să aruncăm o privire la ce hochei are perioade și nu jumătăți sau sferturi, și fluxul tipic (cu Ori) de modul în care un joc merge în timp real.

Embed din Getty Images

de ce trei perioade și nu două jumătăți?

hocheiul nu a fost întotdeauna jucat în trei perioade de 20 de minute. Inițial, jocul a început cu două reprize de 30 de minute, cu o pauză între ele. Este greu de știut când a fost făcută trecerea de la două jumătăți la trei perioade, dar probabil la începutul anilor 1900.

conceptul celor trei perioade a fost o inovație care a făcut parte din NHA, un concurent și predecesor al NHL.

motivul pentru care schimbarea a fost făcută de la două jumătăți la trei perioade și de ce este păstrată și astăzi, are totul de-a face cu calitatea gheții.

în timpul pauzei (cele 15 minute de timp dintre perioade), gheața este resurfacată de o mașină numită zamboni. Resurfacarea gheții permite fixarea oricăror găuri mici, urme de skate sau zăpadă care a fost îngrămădită. După resurfacarea gheții, calitatea gheții este mult îmbunătățită și, în mod ideal, gheața este proaspătă și nouă.

Embed from Getty Images

când hocheiul se juca în două reprize de 30 de minute, era prea multă uzură pe gheață. S-a stabilit că jucătorii de hochei care patinau pe gheață erau prea duri pe gheață, iar calitatea gheții până la sfârșitul reprizei devenea prea slabă pentru a juca.

dacă vă uitați la televizor sau sunteți la un joc, puteți observa gheață de calitate slabă urmărind pentru a vedea dacă pucul este ‘viguros’. Pucul va avea un timp mai greu stau plat pe gheață și ca jucătorii trec și trage pucul puteți vedea că pucul nu sta încă. Acest lucru creează dificultăți pentru jucători și o calitate mai slabă a jocului.

după fiecare perioadă: pauză și resurfacing de gheață.

deci, Jocul de hochei în trei perioade are sens perfect din punct de vedere al calității gheții. În loc să aibă o singură ocazie de a reapărea gheața, având trei perioade permite ca gheața să fie reapărută de două ori: o dată între perioada 1 și 2 și cealaltă dată între perioada 2 și 3.

odată ce gheața este resurfacată de mașina zamboni, calitatea gheții crește semnificativ. Mijlocul gheții va fi, de asemenea, reapărut înainte de a avea loc un schimb de focuri.

durata de pauză de 15 minute corespunde cu capacitatea gheții de a fi curățată și refăcută. Ea nu ia întreaga 15 minute cât mai multe echipe NHL vor avea pe gheață de divertisment între perioade.

chiar și cu resurfacarea suplimentară a gheții pe care o permite trei perioade, calitatea gheții se deteriorează în continuare pe măsură ce jocul continuă. Acest lucru se datorează în mare parte efectului creșterii temperaturii în clădire — având 15.000-20.000 de persoane în clădire creează puțină căldură!

Ice Nu face la fel de bine atunci când temperatura crește

cât timp este nevoie pentru a juca o perioadă în timp real?

în timp real, o perioadă va dura aproximativ 40 de minute pentru a juca. Aceasta reprezintă opriri în joc și timeout-uri tv, astfel încât rețeaua care televizează jocul să își poată arăta reclamele (există două dintre acestea în fiecare perioadă).

dacă fiecare perioadă durează aproximativ 40 de minute, atunci jocul total va fi de 120 de minute, cu un total de 30 de minute pentru pauze dă un total de 150 de minute sau 2,5 ore. Deci, din momentul în care pucul este aruncat la sunetul final al cornului, este de 2,5 ore.

uneori jocul va fi un pic mai lung, dar de multe ori nu este mai scurt decât acesta.

aici este un flux în timp real a modului în care perioadele de hochei va curge la un joc profesionist:

9:35 sfârșitul jocului

când mă uit la un joc de hochei acasă, acesta este ghidul general pe care îl trec. Dacă nu vreau să mă uit la spectacolul de dinainte de joc sau la pauze, știu că trebuie să fiu în scaunul meu la 7:05, 8:00 și 9:00 pentru a mă asigura că prind cea mai mare parte a acțiunii.

desigur, cu streaming tv pe care îl puteți întrerupe și ridica atunci când doriți, îl face mai ușor ca niciodată. Dar sunt un pic de școală veche și îmi place să o privesc în direct cât mai mult posibil.

perioade suplimentare: Prelungiri

într-un joc din sezonul regulat, dacă jocul este egal la sfârșitul Regulamentului (sfârșitul celor trei perioade), atunci o perioadă de prelungiri cu 5 minute suplimentare va fi adăugată la joc.

nu există pauză între a 3-A perioadă și prelungiri și jocul începe în câteva minute de la sfârșitul Regulamentului. Dacă nicio echipă nu înscrie în aceste 5 minute suplimentare, atunci un joc va fi decis printr-un schimb de focuri.

când jocul merge la un schimb de focuri, vor face o revenire rapidă a mijlocului gheții. Fiecare arenă are două zambonis care vor face o tură în sus și în jos în centrul gheții pentru a netezi zonele de tragere pentru jucători – acest lucru permite jucătorilor să facă mișcări mai calificate în încercările lor de împușcare și să nu fie pur și simplu forțați să o tragă din cauza condițiilor slabe de gheață.

în playoff, dacă jocul este legat la sfârșitul Regulamentului, atunci va exista o pauză completă urmată de o altă perioadă completă de douăzeci de minute.

acest model va continua până când cineva înscrie pentru a termina jocul (Moarte subită). A fost obișnuit ca mai multe perioade de prelungire să fie jucate în playoff-urile Cupei Stanley. Pentru a vă face o idee, iată o listă cu cele mai lungi jocuri din istoria playoff-urilor NHL: