Câte Perioade Sunt În Jocurile De Baschet?

Scotttfujita.com este un blog informativ pentru cititori. Produsele din articol conțin link-uri de marketing afiliat. Este posibil să primim un mic comision atunci când efectuați achiziții prin link-urile noastre. Nu trebuie să plătiți taxe suplimentare pentru noi. Vedeți dezvăluirile noastre complete aici

când vizionați un meci de baschet, spectatorii acordă adesea atenție timpului rămas al meciului. De obicei, va exista un ceas pentru a arăta ora. Cu toate acestea, nu toată lumea își cunoaște mecanismul de acțiune și calcul. Aceste ceasuri sunt asociate cu ” perioade.”

deci, câte perioade există într-un joc de baschet? Regulile pentru perioadele din baschet variază, de asemenea, în funcție de turneu. Există patru perioade într-un joc NBA care durează 12 minute fiecare.

turneele de baschet NCAA și FIBA vor avea patru perioade de 10 minute în total. Perioada este numită și un sfert, deoarece reprezintă un sfert din joc.

nu toate ligile de baschet folosesc aceeași divizie de timp. Să explorăm cu Scott Fujita diferențele dintre perioadele turneelor din acest articol.

câte perioade sunt în baschet scottfujita 1

perioade în meciurile de baschet

cuprins

câte perioade sunt în baschet?

când vine vorba de un joc de baschet, ne vom aminti imediat jocul NBA. Un joc de baschet NBA este format din patru perioade cu o durată de 12 minute fiecare.

acest număr este de obicei corect doar în teorie. Când jucați în timp real, o perioadă poate dura mai mult din cauza factorilor externi. Un bun exemplu este atunci când o echipă solicită un timeout.

diferite turnee vor avea, de asemenea, timpi și perioade diferite. Înainte de a continua să explorați calendarul diferitelor meciuri de baschet, să revizuim definiția perioadelor.

Care Sunt Perioadele În Baschet?

o perioadă într-un joc de baschet înseamnă un anumit bloc de timp. Timpul luat de suma tuturor perioadelor dintr-un meci se numește timp de reglementare. Dacă cele două echipe au încă o remiză după sfârșitul timpului Oficial, vor continua să joace în prelungiri.

va exista o scurtă pauză între fiecare perioadă. Dacă meciul ar fi format din patru sferturi, ar exista două pauze scurte între prima și a doua perioadă și a treia și a patra perioadă. Între a doua și a treia jumătate, va exista o pauză considerabilă de 15 minute. Se numește pauză.

în jocurile de baschet masculin NCAA, va exista doar o pauză de pauză.

Câte Perioade Sunt În Baschet Colegiu?

meciurile de baschet masculin NCAA constau din doar două perioade, fiecare repriză durând 20 de minute. Există un interval de două minute între prima și a doua perioadă și a treia și a patra perioadă.

regulamentul jocuri rula totală este de aproximativ 40 de minute. După acest timp, dacă cele două echipe sunt încă la egalitate, vor continua cu perioade de prelungiri care durează 5 minute fiecare. Numărul de perioade suplimentare este nelimitat, astfel încât să puteți decide cine câștigă.

câte sferturi sunt în jocurile WNBA?

baschet colegiu de femei joacă patru trimestre, fiecare perioadă de durată de zece minute. Timpul total pentru un meci este de 40 de minute.

între timp, baschet colegiu bărbați joacă două jumătăți de 20 de minute fiecare. Deși Divizia este diferită, timpul total de joc al celor două turnee este același.

câte perioade sunt în baschet

un ceas împușcat în baschet

câte perioade sunt într-un joc de baschet de liceu?

la fel ca jocurile NBA, jocurile de liceu constau din patru sferturi. Fiecare trimestru durează 8 minute. Timpul total de joc este de 32 de minute.

va exista timp suplimentar în caz de egalitate după sfârșitul celei de-a patra perioade. Orele suplimentare durează 5 minute în fiecare perioadă. Două echipe vor juca până când va fi găsit un câștigător.

Cât Durează Pauza De Pauză Într-Un Joc De Baschet?

cea mai extinsă pauză dintr-un meci se numește pauză la pauză. Durata sa este aceeași în fiecare turneu. Fie că este vorba de jocuri NBA sau de un turneu NCAA, perioada de pauză durează 15 minute.

de obicei, jucătorii vor sta pe spate și relaxați-vă în timp ce de așteptare pentru următorul joc. Antrenorii folosesc, de asemenea, acest timp pentru a reevalua jocul și performanța anterioară a echipei. Întreaga echipă va avea întâlniri sau brainstorming-uri pentru a discuta strategii pentru restul jocului.

care este cel mai lung joc din istoria NBA?

câte perioade sunt în baschet scottfujita 3

cel mai lung joc NBA

la 6 ianuarie 1951, Rochester Royals a jucat un meci de baschet împotriva rivalului Indianapolis Olympions. Este cel mai lung joc NBA din toate timpurile, deoarece a durat șase perioade. Scorul final al acestui meci a fost relativ scăzut. Olimpienii i-au învins pe Royals cu 75-73.

timpul alocat unui joc de baschet este de 63 de minute în medie, dar este adesea mai lung în practică din cauza întârzierilor, erorilor sau opririlor. Nu numai că jocul din 1951 a fost de lungă durată, dar au existat și alte câteva exemple în istorie.

al doilea cel mai lung joc din istoria NBA a avut loc pe 9 noiembrie 1989. Seattle Supersonics a trebuit să-și accepte înfrângerea în fața Milwaukee Bucks după cinci perioade suplimentare de timp. În acel moment, scorul a fost extrem de aproape, 155-154.

Dale Ellis de la Supersonics stabilește recordul pentru cel mai mare timp de joc dintr-un joc. A jucat 69 Din 73 de minute. Șase jucători diferiți au marcat peste 20 de puncte în acest meci.

puteți urmări din nou acest meci aici.

Gânduri finale

sperăm că acest articol v-a ajutat să obțineți informații utile despre perioadele din baschet. Contrar credinței populare, perioadele pot fi sferturi sau jumătăți în funcție de împărțirea timpului diferitelor turnee.

urmărirea și înțelegerea duratei meciului este, de asemenea, cea mai bună modalitate pentru public de a înțelege mai multe despre situația actuală dintre cele două echipe.

în plus, ar trebui să acordați atenție și pauzelor scurte și pauzelor la pauză. Te va ajuta să ții pasul cu ritmul jocului și să te simți mai atractiv.