Srdcervoucí okamžiky ve fotbale: hráči, kteří se zhroutili na hřišti

hra po hře, fotbal nám poskytuje úžasné zážitky, vítězství a štěstí. Je to sport, který spojuje celý svět, když je fotbal kopán na hřišti. Tento sport má magickou schopnost přimět každého, aby zapomněl na své každodenní problémy po dobu 90 minut. Má to však své smutné a těžké chvíle-o nic tragičtější než vidět naše milované fotbalisty kolabovat na hřišti. Christian Eriksen byl posledním takovým hráčem. Záložník Interu Milán dostal resuscitaci na hřišti poté, co v sobotu zkolaboval během úvodního zápasu dánského eura 2020 proti Finsku, když šel na vhazování. Zápas byl oficiálně odložen kvůli zdravotní pohotovosti na konci prvního poločasu, se skóre stále 0: 0.

mnoho hráčů si v minulosti prožilo stejnou smutnou zkušenost. Podívejme se na ostatní hráče, kteří zkolabovali na fotbalovém hřišti:

Marc-Vivien Foe (2003)

smrt bývalého hráče Lens Marc-Vivien Foe, který také hrál za anglické Premier League kluby West Ham United a Manchester City, šokoval fotbalový svět v 2003. Kamerun čelil Kolumbii v semifinále Konfederačního poháru 26. června 2003 ve francouzském Lyonu. Soupeř, kterému tehdy bylo 28 let, zkolaboval ve středovém kruhu v 72.minutě hry. Po pokusech o jeho resuscitaci na hřišti byl ze hřiště natažen a dostal resuscitaci z úst do úst a kyslík. Zdravotníci se pokusili obnovit jeho srdce po dobu 45 minut. Záložník byl ještě naživu, když dorazil do zdravotního střediska stadionu, ale krátce poté zemřel.

Cheick Tiote (2017)

byl to jeden z posledních takových incidentů, který poslal rázové vlny po celém fotbalovém světě. Hráč Pobřeží slonoviny Tiote, který nedávno přestoupil z klubu Premier League Newcastle United do pekingských podniků, padl během tréninku poté, co 5. Června 2017 utrpěl srdeční zástavu. Byl převezen do nemocnice, ale o hodinu později zemřel. Bylo to jen pár týdnů od jeho 31. narozenin. Jeho zádušní mše se konala v Pekingu 13. Června, s jeho spoluhráči Beijing Enterprises a Papiss Cisse, kteří s ním hráli v Newcastlu, v účasti. O pět dní později, byl položen k odpočinku v Abidžanu, Pobřeží slonoviny, před svými národními spoluhráči a byl tam i premiér Amadou Gon Coulibaly.

Cristiano Junior (2004)

v 78. minutě finále Federačního poháru se Dempo vpřed Junior srazil s brankářem Mohun Bagan Subrata Pal. Zatímco vstřelil svůj druhý gól po nahánění míče do krabice, srazil se s brankářem, odrazil se a pak zkolaboval. S pokusy o oživení byl neúspěšný, Junior byl vzat z pole, zatímco hra pokračovala. Po příjezdu do nemocnice byl mrtvý. Dempo vyhrál Pohár 2-0, ale výsledek byl zanedbatelný, protože hráči a fanoušci byli naplněni zármutkem. Podle pitvy provedené v nemocnici fotbalista zemřel kvůli srdeční mrtvici. Dempo později oznámil, že odejdou do juniorské košile č. 10.

Antonio Puerta (2007)

během prvního zápasu La Ligy Sevilly v sezóně 2007-08 proti Getafe CF 25. srpna 2007 se Puerta zhroutila a ztratila vědomí v pokutovém území kvůli zástavě srdce. Po sotva 35 minutách hry byl pozorován, jak se krčí a pak se zhroutí, když se vrací k brance svého týmu. Zdravotnický personál klubu a hráči ho rychle obklopili.

Puerta byl schopen chodit do šatny poté, co se zotavil a byl vyměněn, ale znovu se zhroutil. Lékaři ho resuscitovali a sanitkou ho převezli do nemocnice, kde o tři dny později zemřel. V době jeho smrti čekala Puertova Přítelkyně své první dítě. Jeho pohřbu se zúčastnili hráči Sevilly i místního rivala Realu Betis.

Fabrice Muamba (2012)

záložník Boltonu Wanderers utrpěl podobný incident, ale naštěstí přežil a plně se z něj zotavil. Muamba utrpěl srdeční zástavu a zkolaboval během první poloviny čtvrtfinálového zápasu FA Cupu proti Tottenhamu Hotspur v White Hart Lane dne 17. března 2012. Zdravotnický personál, včetně konzultanta kardiologa, který byl fanouškem hry, mu na hřišti věnoval velkou pozornost. Muamba byl poté převezen do nemocnice v doprovodu manažera Boltonu Owena Coylea a kapitána klubu Kevina Daviese v sanitce.

rozhodčí Howard Webb odvolal hru a Boltonův další zápas proti Aston Ville, který se měl hrát o tři dny později, byl na žádost klubu odložen. Muambovo srdce se údajně během utrpení zastavilo na 78 minut, ale naštěstí se mu zachránil život. 16. dubna byl propuštěn z nemocnice a 2. května se dokonce zúčastnil domácího zápasu Boltonu proti Tottenhamu Hotspur. Nedlouho poté jeho klub oznámil, že Muamba na radu svého lékařského týmu odešel z profesionálního fotbalu.