Bolesne chwile w piłce nożnej: gracze, którzy upadli na boisku

mecz po meczu, piłka nożna zapewnia nam wspaniałe doświadczenia, zwycięstwa i szczęście. Jest to sport, który jednoczy cały świat, gdy piłka nożna jest kopana na boisku. Ten sport ma magiczną zdolność, aby wszyscy zapomnieli o swoich codziennych problemach na 90 minut. Ma jednak swoje smutne i trudne chwile-nic bardziej tragicznego niż widok upadających na boisku naszych ukochanych piłkarzy. Ostatnim takim zawodnikiem był Christian Eriksen. Pomocnik Interu Mediolan dostał reanimację na boisku po upadku podczas sobotniego meczu otwarcia Euro 2020 z Finlandią, gdy poszedł na rzut. Mecz został oficjalnie przełożony z powodu nagłego wypadku medycznego pod koniec pierwszej połowy, a wynik nadal brzmiał 0-0.

wielu graczy doświadczyło tego samego smutnego doświadczenia w przeszłości. Spójrzmy na innych zawodników, którzy upadli na boisku:

Marc-Vivien Foe (2003)

śmierć byłego gracza Lens, Marc-Vivien Foe, który również grał w angielskich klubach Premier League West Ham United i Manchester City, wstrząsnęła światem piłki nożnej w 2003 roku. Kamerun zmierzył się z Kolumbią w półfinale Pucharu Konfederacji 26 czerwca 2003 roku we francuskim Lyonie. Foe, który miał wtedy 28 lat, upadł w środku koła w 72 minucie meczu. Po próbach reanimacji na boisku został wyciągnięty z boiska i dostał reanimację usta-usta i tlen. Medycy próbowali ponownie uruchomić jego serce przez 45 minut. Pomocnik jeszcze żył, gdy przybył do centrum medycznego stadionu, ale wkrótce potem zmarł.

Cheick Tiote (2017)

był to jeden z ostatnich takich incydentów, który wywołał fale uderzeniowe w całym świecie piłki nożnej. Zawodnik z Wybrzeża Kości Słoniowej Tiote, który niedawno przeniósł się z klubu Premier League Newcastle United Do Beijing Enterprises, spadł podczas sesji treningowej po tym, jak 5 czerwca 2017 doznał zatrzymania krążenia. Został przewieziony do szpitala, ale zmarł godzinę później. Minęło zaledwie kilka tygodni od jego 31 urodzin. Jego nabożeństwo żałobne odbyło się 13 czerwca w Pekinie, w obecności kolegów z drużyny Beijing Enterprises i Papissa Cisse, którzy grali z nim w Newcastle. Pięć dni później spoczął w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, przed kolegami z reprezentacji, a był tam nawet Premier Amadou Gon Coulibaly.

Cristiano Junior (2004)

w 78.minucie finału Pucharu Federacji, napastnik Dempo Junior zderzył się z bramkarzem Mohun Bagan Subrata Pal. Podczas strzelania drugiego gola po pogoni za piłką do pola, zderzył się z bramkarzem, oddalił się, a następnie upadł. Próby ożywienia go zakończyły się niepowodzeniem, Junior został zdjęty z boiska, a gra kontynuowana. Zmarł po przybyciu do szpitala. Dempo wygrał Puchar 2: 0, ale wynik był nieznaczny, ponieważ gracze i kibice byli przepełnieni smutkiem. Według sekcji zwłok przeprowadzonej w szpitalu piłkarz zmarł z powodu udaru serca. Dempo ogłosił później, że wycofają koszulkę Juniora z numerem 10.

Antonio Puerta (2007)

podczas pierwszego meczu Sevilli La Liga w sezonie 2007-08 przeciwko Getafe CF 25 sierpnia 2007 Puerta zasłabł i stracił przytomność w polu karnym z powodu zatrzymania akcji serca. Po zaledwie 35 minutach gry zauważono, że kucał, a następnie upadał, gdy wracał do bramki swojej drużyny. Personel medyczny klubu i piłkarze szybko go otoczyli.

Puerta był w stanie przejść do garderoby po wyzdrowieniu i wymianie, ale ponownie upadł. Został reanimowany przez lekarzy i przewieziony karetką do szpitala, gdzie zmarł trzy dni później. W chwili jego śmierci dziewczyna Puerta spodziewała się pierwszego dziecka. W jego pogrzebie uczestniczyli zawodnicy zarówno z Sevilli, jak i lokalnego rywala Realu Betis.

Fabrice Muamba (2012)

Pomocnik Bolton Wanderers doznał podobnego incydentu, ale na szczęście przeżył i całkowicie wyzdrowiał. Muamba doznał zatrzymania krążenia i upadł podczas pierwszej połowy ćwierćfinałowego meczu FA Cup przeciwko Tottenham Hotspur na White Hart Lane 17 marca 2012. Personel medyczny, w tym konsultant kardiolog, który był fanem gry, poświęcił mu wiele uwagi na boisku. Muamba został po tym przewieziony do szpitala, w towarzystwie Menedżera Boltonu Owena Coyle ’ a i kapitana klubu Kevina Daviesa w karetce.

sędzia Howard Webb odwołał mecz, a następny mecz Boltonu, przeciwko Aston Villi, który miał zostać rozegrany trzy dni później, został przełożony na prośbę klubu. Serce muamby podobno zatrzymało się na 78 minut podczas próby, ale na szczęście jego życie zostało uratowane. 16 kwietnia został wypisany ze szpitala, a 2 maja wystąpił nawet w domowym meczu Boltonu z Tottenhamem Hotspur. Niedługo potem jego klub ogłosił, że Muamba wycofał się z profesjonalnego futbolu za radą swojej drużyny medycznej.